Socialinė kampanija „Duoti ar neduoti“ atkeliavo ir į Šiaulių ligoninę


Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba kartu su Lietuvos Jaunųjų gydytojų asociacija šalies ligoninėse vykdo socialinę kampaniją, pavadintą „Duoti ar neduoti“.

Šios kampanijos iniciatoriai LR STT Antikorupcinio švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Rita Šikšnienė bei  Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos narys radiologijos gydytojas rezidentas Rokas Liaugaudas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pristatė šiai kampanijai skirtą stendą bei bendravo su ligoninės medikais, administracijos darbuotojais, aptarė ydingas tradicijas, pateikė sprendimų būdus, atsakė į medikų klausimus.

LR STT Antikorupcinio švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Rita Šikšnienė ir  Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos narys radiologijos gydytojas rezidentas Rokas Liaugaudas salėn susirinkusius medikus kvietė atviram pokalbiui. (Zitos Katkienės nuotr.)

Situacija gerėja

Respublikinės Šiaulių ligoninės korupcijos prevencijos pareigūnas Saulius Skeiverys susirinkusiems salėje pristatė svečius ir kvietė aktyviai dalyvauti diskusijoje, kurioje, kaip ir ligoninės fojė demonstruojamame stende, bus siekiama ne tik atskleisti smulkiosios korupcijos gydymo įstaigose žalą, bet ir išreikšti savo nuomonę kaip elgtis, kai susiduriama su kyšio provokavimu ar siūlymu.

Prisistatydama Chirurgijos klinikos konferencijų salėje susirinkusiems medikams, LR STT Antikorupcinio švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Rita Šikšnienė sakė, kad svarbiausias šios dienos tikslas – pristatyti stendą, kuris jau apkeliavo 18-iką šalies gydymo įstaigų.

Ramioje ir draugiškoje aplinkoje specialistė kvietė aptarti jaunųjų gydytojų keliamą ir stende akcentuojamą klausimą „Duoti ar neduoti“ bei aptarti esamą situaciją ligoninėje.

Pranešėja pastebėjo, kad sveikatos priežiūros įstaigose labiausiai paplitusi paslaugų kyšininkavimo problema, kai pacientai, norėdami greičiau gauti paslaugą ar būti geriau aptarnaujami, duoda kyšį. Tai, anot R, Šikšnienės, emocinis lygmuo, kaip ir stende keliamos problemos yra emocinės.

Viena jų – pacientas blogai jaučiasi, kai lieka nepadėkojęs gydytojui, nes nuo seno taip įprasta. Tačiau situacija tokia, kad viešojo sektoriaus darbuotojas negali priimti jokio atlygio už savo darbą.

Pareigūnė priminė ir ligoninėje buvusius atvejus, kai medikai ir pacientai papuolė į korupcijos pinkles. Situacijos, anot R. Šikšnienės, nemalonios: medikai praranda ne tik darbą, bet ir licencijas, moka keliasdešimt tūkstančių eurų dydžio baudas. Pastarąsias, beje, moka ir pacientai, davę kyšį.

Medikai buvo nuraminti, kad situacija nėra labai bloga. Pasak STT Antikorupcinio švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Ritos Šikšnienės, situacija gydymo įstaigose gerėja. Tai bus matoma ir naujajame šalies korupcijos žemėlapyje, kuris artimiausiu metu bus pristatytas visuomenei.

Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos narys radiologijos gydytojas rezidentas Rokas Liaugaudas atvirai dalinosi savo patirtimi ir ragino medikus atvirai kalbėti nepatogiais klausimais. (Zitos Katkienės nuotr.)

Nei malonu, nei patogu

Į salėn susirinkusius medikus kreipėsi ir Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos narys radiologijos gydytojas rezidentas Rokas Liaugaudas. Jis pasidalino savo patirtimi, kai dar vaikystėje teko matyti mamą, gydytojams už paslaugas atsilyginančią šokoladuku.

„Aš jau tada nepatogiai jaučiausi ir galvodavau: kodėl taip turi būti?“ – sako jaunasis gydytojas, pradėjęs šią antikorupcijos akciją ir kviesdamas gydytojus į diskusiją, kuri, pasak jo, nėra nei maloni, nei patogi šioje bei kitose medikų auditorijose.

Pasidalino būsimas gydytojas ir savo patirtimi, kaip jautėsi, kai po kelių atliktų tyrimų kišenėje rado dvidešimt eurų. „Aš pasijutau blogai, sukilo spaudimas, užplūdo neigiamos emocijos“, – pasakoja gydytojo diplomo siekiantis jaunuolis, šiai situacijai išspręsti pasitelkęs vyresnio kolegos patirtį, kuris pacientui, davusiam kyšį, pasiūlė baigti bendradarbiavimą ir nutraukti gydymą.

„Aš mieliau kreipsiuosi į administraciją ir prašysiu padidinti atlyginimą, negu tokiu keliu „užsidirbsiu papildomai“, – teigė R. Liaugaudas, įsitikinęs, jog geriau gauti didesnį atlyginimą ir nusipirkti savo mėgstamą šokolado plytelę, nei imti kyšį, ir valgyti ne itin patinkantį saldėsį.

Jaunasis gydytojas kvietė būsimus kolegas diskusijai, nes klausimas „Duoti ar neduoti“, pasak jo, visada bus nepatogus, kol tai vyks, o šios akcijos stendo tikslas – paskatinti mąstyti ir priimti sprendimus.

Salėn susirinkę medikai kėlė aktualius klausimus, kylančius iš kasdienių situacijų: ar blogai jaučiasi pacientas, kai ilgus metus atsilygindavo, ir nebegali to daryti. Kitam neaišku, ar gėlės, tortas, savo rankomis megztos kojinės ar sušių rinkinukas – kyšis?

Nesuprantama ir tai, kad viešojoje įstaigoje ir privačioje įstaigoje dirbantiems medikams taikomi dvigubi standartai, nes dirbantiems privačiai niekas nedraudžia imti papildomo atlygio iš pacientų.

Nepatogių klausimų ir situacijų medikų kasdienybėje kyla daug. Akcijos rengėjai drąsino ir kvietė ne tik pamąstyti, kalbėti, bet ir imtis veiklos, kuri padėtų įveikti korupciją medikų bendruomenėje, skatino dialogą tarp medikų ir pacientų, atkreipiant dėmesį į skaidrumo svarbą medicinos sektoriuje ir kyšių sukeliamas neigiamas emocijas.

Kalbant tik prevenciniais klausimais, tik apie emocijas ragino pasiekti, kad gydymo įstaigose neliktų vietos bausmėms, laužančioms karjeras ir gyvenimus.

• Zita Katkienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė

Šia publikacija dalinasi Lietuvos regionų naujienų portalas „Miesto naujienos“. Daugiau sau ir savo miestui aktualių naujienų rasite portale Miesto naujienos.



Source link

Previous post AI gali pakeisti žaidimą, tačiau sveikatos priežiūra turi būti „labai atsargi“
Next post Slaugytojai konsultuodami galės pratęsti paskirtą gydymą receptiniais vaistais